Krótki przewodnik

"Jak przygotować dziecko do przedszkola"

1. Przygotuj się Mamo, przygotuj się Tato!

Świadomość swoich emocji związanych z przedszkolem – były dobre, czy złe? Jeżeli niestety złe to postaraj się, aby nie przenieść ich na swoje dziecko. Utrudni mu to adaptację w nowym miejscu. Widząc Twoje zdenerwowanie, niepewność, strach będzie czuło to samo. Nie opowiadaj o swoich trudnych doświadczeniach, zadbaj, aby nikt nie straszył przedszkolem.

Pomyśl! - Jak będzie się czuło Twoje dziecko spodziewając się przez cały dzień czegoś złego?

Pamiętaj! - dla dziecka przedszkole to zmiana otoczenia, opiekuna i zasad - to trudny czas. Wspieraj w tej zmianie, nie buntuj przeciwko niej.

2. Przygotuj swoje dziecko do zmiany:

image

Z dużym wyprzedzeniem naucz pozostawać Twoje dziecko pod opieką innych osób: babci, dziadka, cioci, opiekunki – to pozwoli mu z mniejszym stresem rozstać się z Tobą. Naucz, że pod opieką innych osób mogą panować inne zasady: ty szalejesz, skaczesz, bawisz się jesteś aktywna, ale np z babcią trzeba zachować się spokojniej, spacerować trzymając się za rękę i reagować na słowne polecenie. To podstawy BEZPIECZEŃSTWA – na spacerze w przedszkolu nauczyciel ma pod opieką całą grupę, nie tylko Twoje dziecko. Konieczna jest pożądana reakcja na polecenie np zatrzymania się.

image

Pokaż na spacerze przedszkole i jego otoczenie, opowiedz o przedszkolu, jak wygląda dzień, z kim będzie przebywało (będą inne dzieci, panie (ciocie) nauczycielki.
Przeczytaj książkę z opowiadaniami o życiu przedszkola – sporo ich jest.

image

Samoobsługa – przygotuj do samodzielności – sprawność w czynnościach samoobsługowych doda mu pewności, da podstawy budowania pozytywnego poczucia własnej wartości, oszczędzi czekania na pomoc, jeżeli cierpliwość jeszcze nie jest jego mocną stroną. Oczywiście zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc nauczyciela, zatem naucz go prosić o pomoc jeśli wymaga tego sytuacja.

image

Dawaj do przedszkola tylko takie rzeczy, które dziecko zna, potrafi je rozpoznać jako własne. W przedszkolu dzieci przebierają się, rzeczy mieszają i kłopot gotowy. Jeżeli jednak twoje dziecko ma z tym kłopot podpisz je – nawet obuwie. Dzieci w podobnym wieku mogą mieć ten sam model obuwia, czy odzieży, nawet w tym samym rozmiarze. Modna elegancka sukienka, body, spodnie zapinane na guzik, czy koszula – to rzeczy na wyjątkowe okazje. W przedszkolu stawiamy na wygodę i sprawność samoobsługową. Również zbyt obcisłe i dopasowane ubrania i buty uniemożliwiają ćwiczenie niezależności. Rzeczy sprawiające trudności są przyczyną zdenerwowania i poczucia bezradności dla dziecka. Pamiętaj w przedszkolu się brudzimy – sami jemy, malujemy i doświadczamy. Czasem można coś zniszczyć niech, więc będzie to ubranie, którego nie będzie żal. Jednocześnie podkreślam, że uczymy się, aby takich wpadek było jak najmniej.

image

Worek z rzeczami na przebranie – nawet jeżeli Twoje dziecko przeszło już trening czystości z powodzeniem, często w przedszkolu szczególnie na początku mogą mu się zdarzyć różne „awarie”- nowa sytuacja, zapomnienie się w zabawie mogą zepchnąć nowa umiejętność na plan dalszy. Po przejściu aklimatyzacji umiejętność powróci. W przedszkolu również odbywają się zajęcia, które mogą pobrudzić, zmoczyć odzież – ważne, by było w co się przebrać.

image

Jeżeli to możliwe rozpocznij przyprowadzać dziecko do przedszkola rozpoczynając od skróconego pobytu. Czasem po 2, 3 dniach maluch będzie gotowy, czasem potrzebuje więcej czasu, aby przywyknąć do nowej sytuacji. Zaakceptuj płacz, smutek, niechęć rozstania. Przecież tęskni za Tobą. Nie dyskredytuj jego dojrzałości, nie pokazuj zniecierpliwienia – to czasem dla wrażliwego dziecka jest naprawdę trudne.