Adaptacja w naszym przedszkolu

Jeżeli zastosowaliście drodzy Rodzice chociaż część z punktów omówionych w artykule „Jak przygotować dziecko do przedszkola” – zakładka strefa rodzica to adaptacja w przedszkolu może przebiegać bezproblemowo. Jeżeli jednak występują kłopoty to:

image

Zaakceptuj emocje swojego dziecka, bądź z nim, ale utwierdzaj w przekonaniu, że nic złego się nie dzieje. Nie zadawaj pytań w rodzaju- Stało się coś złego?, Ktoś cię uderzył?, Pani na ciebie nakrzyczała? Dzieci bardzo często na tak zadane pytanie odpowiadają „Tak” chcąc przekonać rodzica, by zrezygnował z pomysłu zaprowadzenia do przedszkola.

Martwić należy się, gdy dziecko samo opowiada bez pytania o trudnych sytuacjach lub jest to komunikat po zadaniu pytania uniwersalnego np „Co dziś wydarzyło się w przedszkolu?”

UWAGA- dzieci pytane o zdarzenia w przedszkolu często odpowiadają „Nic”lub „Nie wiem”.
Słuchać należy wtedy, gdy same zaczynają opowiadać.

image

Przygotujcie pożegnanie – krótki, mały rytuał. Nie przedłużaj go, widząc rozpacz dziecka. Dziecko widząc twoje zmartwienie i rozdarcie tylko spotęguje wysiłki, by zatrzymać Ciebie przy sobie. Czasem pomaga mała „pamiątka z domu” przytulanka, zdjęcie rodziców – dopytaj czy można teraz przynosić.

image

Gdy trudności się przedłużają – porozmawiaj z nauczycielem.
Być może, co naprawdę często się zdarza, gdy rodzic znika z pola widzenia dziecka rozpacz znika i dziecko szybko włącza się do zabawy i zapomina o problemie. Jeżeli rozpacz trwa dalej spróbujcie wspólnie wypracować indywidualną metodę wspomagania dziecka. Czasem zdarza się, że nawet 3 latek nie jest gotowy, aby znaleźć się w grupie rówieśniczej.

image

Z doświadczenia wiem, że po pewnym czasie – co również nie jest rzadkością, problem przenosi się na koniec dnia, kiedy to dzieci nie chcą opuszczać przedszkola i kolegów zaangażowanych we wspólną zabawę.